Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Twoje dane będą przetwarzane zgodnie z naszą polityką prywatności
Nowy Kanon – Star Wars po nowemu 0
Nowy Kanon – Star Wars po nowemu

Kiedy Disney przejął kontrolę nad universum Star Wars, zaczął tworzyć na nowo historie, które działy się pomiędzy kolejnymi epizodami. Jednym cięciem wyparł wszystko co ukazało się do tej pory w tzw. Expanted Universe.

Może dlatego z tego powodu filmy J.J Abramsa i Riana Johnsonsa znacznie odbiegają od tego, czego spodziewała się część miłośników „Star Wars” – co wiąże się z tak zróżnicowaną reakcją.

Disney nie tylko schował całe Expanded Universe do szuflady z napisem Legends, ale zmienił wydawcę komiksów spod marki Star Wars. Gwiezdnowojenne historie osadzone w nowym kanonie publikuje należące do Myszki Miki i spółki wydawnictwo Marvel.

Decyzja ta wywołała skrajne emocje. Jedni przekreślenie ulubionych historii i postaci odebrali z ogromnym smutkiem i zdecydowali się odciąć od nowego kanonu, inni z kolei starają się bronić decyzji i wyczekują na rozwój sytuacji.

A co jeśli wydarzenia w filmie nawiązują do wydarzeń w książkach i komiksach, i odwrotnie? To co jest dziwne na ekranie ma swoje wyjaśnienie w innej formie?

Tak się dzieje obecnie w Nowym Kanonie.

Cała sytuacja odwołuje się do sceny z Zemsty Sithów i opowieści Palpatine’a o jego mistrzu znanym jako Darth Plagueis. Z niej dowiedzieliśmy się, że nauczył się manipulować Mocą, aby stworzyć życie.  Także ten fakt istnieje w kanonie od wielu lat. Wiemy, że Darth Sidious zabił swojego mistrza po tym, jak sam posiadł tę wiedzę. To przez lata było tematem spekulacji, że George Lucas chciał tutaj powiedzieć coś więcej, niż na pierwszy rzut oka widać. Ten komiks traktuje to jako punkt wyjścia do potwierdzenia faktu o stworzeniu Anakina Skywalkera.

Powyższe wydarzenia, jeśli nie są tylko urojeniami w wizjach Vadera, powinny całkowicie zmienić nasze spojrzenie na Trylogię Prequeli oraz całą sagę Gwiezdnych Wojen. Świadomość, że to Darth Sidious przyłożył rękę do poczęcia Skywalkera redefiniuje wiele decyzji bohaterów i związanych z nimi konsekwencji.

To wszystko nadaje zupełnie inny charakter wydarzeniom z trylogii Prequeli oraz relacji Anakina Skywalkera z imperatorem Palpatine’em. Wiemy, że Palpatine był dla młodego Skywalkera jak ojciec, a jego cele były oczywiste. A teraz dzięki komiksowi i faktowi, że on jest jego prawdziwym „ojcem” (cudzysłów z uwagi na formę poczęcia), to zmienia wiele w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Oznacza to, że cały ród Skywalkerów, który w końcu miał uratować galaktykę, wywodzi się od Sithów.

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl